Sport i zdrowe odżywianie idą ze sobą w parze. Czy oznacza to, że osoby prowadzące zdrowy tryb życia muszą zrezygnować ze słodyczy? Niekoniecznie! Sporty zimowe i słodycze bez cukru można ze sobą połączyć. Wyjaśniamy, po jakie przekąski sięgają sportowcy i jakie nieoczywiste zalety kryją w sobie słodkie produkty bez cukru!
Spis treści
Jakie słodycze nie mają cukru?
Słodycze bez cukru to przekąski pozbawione rafinowanego cukru — sacharozy. Wiele produktów zawiera naturalne cukry (obecne między innymi w owocach, zbożach i mleku) i nie są one problemem dla organizmu, chociaż nie należy ich spożywać w nadmiarze. Tymczasem biały cukier jest całkowicie pozbawiony wartości, a dodatkowo udowodniono jego negatywny wpływ na zdrowie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób całkowicie wyklucza cukier z diety.
Istnieje wiele naturalnych zamienników cukru, czego świetnym przykładem są daktyle i agawa. Dobrą alternatywą dla białego cukru będą również zdrowe słodziki — erytrol, stewia czy ksylitol. Słodycze dla sportowców, które są naturalnie słodzone, określa się mianem bezcukrowych, ponieważ nie znajdziemy w ich składzie szkodliwego, rafinowanego cukru.
- Nie wszystkie zdrowe zamienniki cukru będą odpowiednie dla cukrzyków. Diabetycy powinni sięgać po bezcukrowe słodycze z niskim indeksem glikemicznym, na przykład słodzone erytrolem.
Sporty zimowe i słodycze bez cukru – po jakie przekąski sięgają sportowcy?
Zbilansowana dieta jest szczególnie ważna dla sportowców — dzięki energii uzyskanej z jedzenia, są w stanie osiągać lepsze wyniki i cieszyć się dobrym samopoczuciem podczas treningów. Zdrowe odżywianie korzystnie wpływa także na witalność i odporność organizmu. Czy wobec tego w życiu sportowca nie ma miejsca na żywieniowe przyjemności? Nic bardziej mylnego: nie należy mylić smacznych posiłków i przekąsek z niezdrową żywnością.
- Sportowiec może spożywać około 55% węglowodanów w ciągu dnia, z czego aż 35% to cukry proste. Te składniki organizm zamienia w energię, która zostaje szybko wykorzystana podczas treningów lub zawodów.
- Mnóstwo niesłodkich produktów zawiera biały cukier, dlatego sportowcy przykładają wagę do składu spożywanych pokarmów.
- Tradycyjne słodycze nie są dobrym wyborem dla sportowca, ponieważ mają znikome wartości odżywcze i mnóstwo składników niekorzystnych dla zdrowia, na przykład olej palmowy.
Czy słodycze bez cukru podnoszą poziom cukru?
Bezcukrowe słodycze, naturalnie słodzone za pomocą erytrolu, ksylitolu, stewii lub sproszkowanej agawy mają niski indeks glikemiczny. To oznacza, że nie podnoszą poziomu glukozy we krwi i są bezpieczne dla diabetyków.
Warto pamiętać, że nie wszystkie słodycze dla sportowców mają niski indeks glikemiczny, na co powinni uważać diabetycy. To na przykład banany i winogrona, które nie są zalecane w diecie cukrzycowej.
Wpływ słodyczy bezcukrowych na organizm
Słodkie produkty bez cukru nie zwalniają nas z obowiązku z dbania o zbilansowaną dietę. Jeśli będziemy odżywiać się wyłącznie słodyczami, nie zauważymy pozytywnych zmian zdrowotnych. Jeśli jednak wykluczymy z diety cukier rafinowany, a naturalnie słodzone przekąski będą dodatkiem, a nie podstawą naszego odżywiania, dbanie o zdrowie stanie się łatwiejsze.
- Bezcukrowe słodycze pomagają w zerwaniu z niebezpiecznym dla zdrowia składnikiem — rafinowanym cukrem.
- Słodycze dla sportowców nie podnoszą drastycznie poziomu glukozy we krwi, co ułatwia walkę ze zbędnymi kilogramami.
- Słodycze bez cukru nie szkodzą jelitom, dzięki czemu nie obniżają samopoczucia i zaopatrują organizm w cenną energię, istotną nie tylko dla sportowców i ludzi aktywnych.
Co daje niejedzenie cukru?
Lista korzyści płynących z całkowitego wykluczenia cukru z diety jest dość długa, a każdy punkt ma istotne znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia.
- Niejedzenie cukru obniża poziom glukozy we krwi, co reguluje pracę ośrodka głodu i sytości. Dzięki temu szybciej czujemy sytość i rzadziej mamy ochotę na podjadanie między posiłkami.
- Odstawienie cukru poprawia stan skóry i zmniejsza ryzyko powstawania stanów zapalnych w organizmie.
- Cukier szkodzi jelitom, dlatego rezygnacja z niego poprawia stan mikroflory jelitowej.
- Produkty bez cukru pomagają w odchudzaniu i dbaniu o sylwetkę.
- Odstawienie cukru doprowadza do zmniejszenia produkcji tłuszczu i zmniejsza ryzyko chorób serca.
Desery i słodkie przekąski mają wielu wielbicieli, jednak spożywanie białego cukru negatywnie wpływa na zdrowie. Na szczęście zarówno sportowcy, jak i osoby chcące odżywiać się zdrowiej, nie muszą rezygnować ze słodkiego smaku.