Słodycze w diecie sportowca – jak zadbać o zdrową dawkę energii? Sportowcy podczas treningów tracą energię, której później domaga się ich organizm. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że czasami sięgają po słodycze w celu uzupełnienia bilansu kalorycznego. To jednak najprostsza droga do zniszczenia zarówno swojego zdrowia, jak i już wypracowanej na treningach sylwetki. Dobrze zbilansowana dieta dla sportowca może zwiększać jego wydajność, zmniejszać zmęczenie w trakcie treningu i znacząco poprawiać osiągane wyniki.
Słodycze w diecie sportowca: Jak znaleźć równowagę między smakiem a zdrowiem?
Słodycze dostępne powszechnie w sklepach to najczęściej źródło rafinowanego, prostego cukru i sztucznych tłuszczy. Organizm człowieka magazynuje go pod postacią glikogenu, przez co odkłada się on w postaci tkanki tłuszczowej, a waga rośnie. Ponadto biały cukier sprawia, że trzustka zmuszona jest produkować więcej insuliny, co powodować może zaburzenia metabolizmu. Nadmiar cukru prowadzi do tzw. głodu utajonego – organizm dostaje zastrzyk pustych kalorii, bez zapewnienia witamin i potrzebnych składników mineralnych. Wysoka zawartość cukrów prostych daje ogromny i nagły zastrzyk energii, po którym może nastąpić bardzo szybkie wyczerpanie. Ponadto każdy sportowiec musi wiedzieć, że sklepowe słodycze zakwaszają ludzki organizm.
Biały cukier to:
- puste kalorie
- brak witamin
- brak potrzebnych składników mineralnych
- wysoki indeks glikemiczny (poziom glukozy we krwi gwałtownie wzrasta, a później bardzo szybko opada co powoduje senność i zmęczenie)
Co jednak zrobić, gdy lubimy słodycze i nie chcemy zaprzepaścić diety lub wyników osiąganych w sporcie? Proste – słodycze w diecie sportowca trzeba dobierać mądrze!
Ćwiczę by jeść więcej ciastek… Słodycze w diecie sportowca
Kto raz tego nie powiedział – niech pierwszy rzuci ciastkiem. Wiadomo, że jak człowiek jest głodny to bierze to, co ma pod ręką. Zadbaj więc o to, aby mieć pod ręką zdrowe słodycze. Bez względu na to czy trenujesz po to by schudnąć, czy też zbudować mięśnie, to dieta stanowi 70% twojego sukcesu. Obecnie słodycze w umiarkowanych ilościach dietetycy sprytnie wplatają w dietę. Bez obaw, nie musisz od razu rezygnować ze słodkiego smaku. Słodycze w diecie sportowca mogą być stałą pozycją. Ważne by wybierać je mądrze.
Słodycze w diecie sportowca- zamień rafinowany cukier na cukier kokosowy
Jeszcze niedawno słodycze dla sportowców dostępne były głównie w sklepikach na siłowniach. Dzisiaj można je kupić niemal wszędzie. Zanim jednak sięgniesz po coś niesprawdzonego, uważnie przeczytaj skład i upewnij się, że na jego szczycie nie ma konserwantów, sztucznych barwników, sztucznych aromatów czy bardzo niezdrowego syropu fruktozowo-glukozowego.
Czytając etykiety warto zwrócić uwagę na rodzaj słodziwa użytego w procesie produkcji. My proponujemy zamienić niezdrowy cukier biały na jego zdrowszą wersję – cukier kokosowy. W naszym sklepie znajdziesz całą gamę produktów z tym cennym składnikiem.
Cukier kokosowy pozyskiwany jest z soku pąków kwiatowych palmy kokosowej, obfitującej w antyoksydanty, kwas octowy oraz enzymy mające wpływ na prawidłowy poziom cukru we krwi. W jego skład wchodzi głównie sacharoza (ok. 70%), glukoza (ok. 3%) i fruktoza (ok. 3%). Znajdziemy w nim również potas, magnez, żelazo, cynk oraz witaminy: B1, B2, B3 i B6. Zawiera także błonnik pokarmowy zwany inuliną, która może spowalniać absorpcję glukozy. Wykazuje także korzystny wpływ na rozwój mikroflory bakteryjnej jelit. Cukier kokosowy posiada niższy indeks glikemiczny niż zwykły cukier. Wartość IG dla białego cukru wynosi 70, a dla cukru kokosowego 35 – to znacząca różnica, która na pewno pozytywnie wpłynie na ustabilizowanie poziomu glukozy we krwi.
Słodycze w diecie sportowca – zdrowe słodkie przekąski
- świeże owoce – najlepsze, smaczne pełne witamin i minerałów. Dostarczą nie tylko przyjemności z jedzenia, ale także zapewnią płyny, witaminy i składniki mineralne – wszystko to, co tracisz w czasie treningu.
- suszone owoce – wybieraj te ekologiczne – trzeba pamiętać, że suszone owoce dostarczają więcej kalorii niż świeże
- liofilizowane owoce – w polewie czekoladowej zaspokoją głód na słodkie
- czekolada – wybierając tę z zawartością kakao powyżej 70% uzupełniasz utracony podczas ćwiczeń magnez. Wybierze również tę z orzechami lub kawałkami owoców
- orzechy (w słodkiej wersji te w czekoladzie, kremach i batonach) zapewnią energię i wsparcie pracy mięśni
- batoniki energetyczne – wybierz te słodzone daktylami z dodatkiem kakao, orzechów i superfoods