Na co zwracać uwagę kupując żywność bio

Produktami BIO – mogą być chipsy, słodycze, warzywa, owoce. BIO nie zawsze oznacza, że coś jest bardzo zdrowe, albo bez kalorii. BIO nie znaczy light. Jednak pomimo tego warto wybierać żywność BIO – gdyż te produkty nie mają styczności z substancjami i chemikaliami stosowanymi w masowych uprawach.

W sklepach na półkach spotkamy takie piękne slogany jak:

 • naturalny,
 • organiczny,
 • babcina receptura,
 • na lokalnym ryneczku,
 • prosto od chłopa,
 • domowa receptura

Te oznaczenia – nie dowodzą, że produkt jest zdrowy – jest to przeważnie chwyt marketingowy – skłaniający nas do zakupu tego produktu.

 

Zatem - Na co zwracać uwagę kupując żywność BIO?

Jakie certyfikaty potwierdzają uczciwość produktów – gdzie mamy być pewni, że kupujemy prawdziwą żywność eko. Co to jest certyfikat BIO i co on nam daje.

Zamień białe na zielone – a czeka cię wieczne zdrowie. O tym jak producenci żywności nas okłamują można by napisać powieść.

Superfoods, duże wartości odżywcze produktu, cenne minerały, źródło zdrowia, antyoksydanty itd. Można by było długo wymieniać. Tylko co z tego – jeśli te produkty są nafaszerowane chemią.

Te wszystkie cechy, o których tak chętnie piszą sprzedawcy to tak naprawdę uśrednione cechy tych produktów, które właśnie hodowane by były w systemie bio – bez żadnych ulepszaczy, chemii.

Dodawanie chemii to nie tylko niezdrowe substancje, które mogą spowodować choroby, zmniejszy naszą odporność, ale też powodują zmniejszenie wartości odżywczych i minerałów w tych produktach.

Na co zatem wracać uwagę kupując żywność BIO – która nie będzie tylko pustym sloganem, ale będzie gwarancją najlepszego wyboru i wszystkich cennych dla nas witamin i minerałów.

Planetę mamy tyko jedną, nie mamy alternatywy mieszkać gdzie indziej. Musimy zacząć o nią dbać – dlatego tak ważne jest by wybierać żywność ekologiczną, która nie tylko jest dobra dla nas, ale też dla całego środowiska wokół.

Co to jest zatem Produkcja ekologiczna wg. rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE?

“Produkcja ekologiczna jest ogólnym systemem zarządzania gospodarstwem i produkcji żywności, łączącym praktyki najkorzystniejsze dla środowiska i klimatu, wysoki stopień różnorodności biologicznej, ochronę zasobów naturalnych oraz stosowanie wysokich norm dotyczących dobrostanu zwierząt i upraw. (…)

Produkcja ekologiczna pełni zatem podwójną funkcję społeczną: z jednej strony w odpowiedzi na zapotrzebowanie konsumentów dostarcza na rynek produkty ekologiczne, a z drugiej strony dostarcza powszechnie dostępne dobra, przyczyniając się do ochrony środowiska i dobrostanu zwierząt, jak również do rozwoju obszarów wiejskich.”

„ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2018/848 z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych”

Ekologiczna produkcja żywności nie pozwala na żadne stosowanie środków chemicznych czy pestycydów. BIO żywność to wyłącznie:

 1. skały naturalne,
 2. kompost,
 3. obornik,
 4. nawozy zielone,
 5. odpowiednie terminy wysiewu,
 6. naturalne regulacje plonów,
 7. minimalna obróbka termiczna,
 8. brak stosowania przeciwutleniaczy (kwas siarkowy – owoce bez niego są mniej atrakcyjnie wizualnie, ale zdrowsze, sorbian potasu).

Na co zatem zwraca uwagę kupując BIO żywność:

Zobacz, czy w składzie podanym na opakowaniu jest jedna z niżej wymienionych rzeczy:

 1. glutaminian (sodu i nie tylko),
 2. barwniki,
 3. sztuczne dodatki,
 4. przeciwutleniacze.

Jeśli znalazłeś jedną z tych rzeczy, lub kilka – to odłóż to na półkę – to nie jest żywność BIO – mimo, że w nazwie te BIO, może występować.

 

W produktach BIO – można używać:

 1. drożdże,
 2. soda do pieczenia,
 3. kwas mlekowy,
 4. kwasek cytrynowy,
 5. kwas winowy.

Produkty BIO to nie tylko nazwa, ale także szereg warunków, które muszą być spełnione, aby produkty otrzymały taki certyfikat.

Na co zwracać uwagę kupując żywność BIO:

Sprawdź czy posiadają te 3 ważne szczegóły:

 1. unijne logo żywności ekologicznej – tak zwany Euroliść, czyli listek z białych gwiazdek na zielonym tle,
 2. numer jednostki certyfikującej.
 3. oznaczenie miejsca wytworzenia surowców,

Na co zwracać uwagę kupując żywność bio

 

Na produktach Super Fudgio i Super Krówki znajdziesz

 1. Zielony listek
 2. PL-EKO-09
 3. EU/non-EU Africulture

Co oznacza, że wszystkie normy produktu BIO są spełnione. Restrykcyjne przepisy sprawiają, że nasze produkty mają najwięcej wartości odżywczych, są zdrowe dla ciebie i środowiska – no i są bardzo smaczne.

Chcesz nas sprawdzić?

Wejdź na stronę firmy certyfikującej – w naszym przypadku to:

 • PL-EKO-09 Centrum Jakości AgroEko Sp. z o.o. (jedna z 13 upoważnionych podmiotów w Polsce, która wydaje certyfikaty BIO)
 • Wpisz Me Gust osp. z o.o. (do niej należą Super Krówka i Super Fudgio).

Całą listę organów kontrolnych, upoważnionych do przeprowadzenia kontroli i dających certyfikat znajdziesz na stronie Ministerstwa Rozwoju Rolnictwa i Wsi.

Aby otrzymać Euro-Liść – trzeba spełnić wiele wymagań dotyczących nie tylko samego produktu, ale też sposobu uprawy i produkcji, transport i przechowywanie produktu. Po otrzymaniu Euro-liścia – producent kontrolowany jest kilka razy do roku – czy przestrzega wszystkich norm i reguł, aby jego produkt był nada BIO.

Kiedy możesz - wybieraj produkty BIO bo:

 • wybierasz mniejszą markę wyspecjalizowaną w niszowym produkcie – np. wegańskie krówki,
 • uprawa, produkcja i przetwarzanie były zgodne pod względem etycznym.

To po które produkty dziś sięgniesz?

Podobał ci się ten wpis? Podaj go dalej

Sharing is caring

NEWSLETTER

Zgarnij -15% na pierwsze zakupy

Zyskujesz pierwszeństwo w dostępie do najnowszych zniżek i promocji oraz specjalne oferty tylko dla subskrybentów newslettera

ADRES:
Me Gusto Sp. z o.o.
ul. Bałtycka 4A/3,
81-707 Sopot, Polska

BIURO:
ul. Loteryjki 46D,
01-937 Warszawa, Polska

Founder/CEO:
Iwona Kasica
mail: iwona.kasica@megusto.com.pl
KONTAKT:

Dział handlowy – Polska:
Sylwia Lewandowska
mail: sylwia.lewandowska@megusto.com.pl
tel.: +48 533 373 706

Dział eksportu:
Ewa Bartnicka:
mail: ewa.wilusz@megusto.com.pl
tel: +48 533 332 961

Paulina Policewicz:
mail: paulina.policewicz@megusto.com.pl
tel: +48 794 440 706

Logistyka:
Ewa Kryszkiewicz
mail: ewa.kryszkiewicz@megusto.com.pl
tel: +48 533 322 028

E-Shop:
mail: kontakt@superfudgio.com
tel. +48 690 105 333
Me gusto Sp. z o.o., Bałtycka 4 a m. 3, 81-707 Sopot, Poland, NIP: 5252605509, KRS 536651, Regon 360465289,
Kapitał zakładowy: 12 255 000 zł

EKOLOGICZNE SŁODYCZE

Nasza przygoda zaczęła się w roku 2017, kiedy światło dzienne ujrzały pierwsze wegańskie i ekologiczne krówki o smaku toffi i kakao.
Szturmem zdobyły serca konsumentów, a my stworzyliśmy kolejne smaki, których na dzisiaj jest aż 6.
Wegańskie, oparte na mleku kokosowym i cukrze kokosowym, bez glutenu i na składnikach pochodzących wyłącznie z upraw ekologicznych.
Copyright © Me Gusto  Polityka Prywatności
Powered by
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram