portalspozywczy.pl

Żywność ekologiczna jako profilaktyka przeciwrakowa?

Żywność ekologiczna

to nie kwestia mody, tylko większej świadomości konsumentów. Przy jej produkcji zabronione jest stosowanie pestycydów chemicznych, można jedynie wykorzystać środki pochodzenia roślinnego, takie jak oleje eteryczne, wyciągi roślinne czy preparaty na bazie mikroorganizmów.

Żywności konwencjonalna

Przyjrzyjmy się żywności konwencjonalnej. W 2021 roku Europejski Urząd do Spraw Jakości Żywności (EFSA, ang. European Food Safety Authority) wydał raport, w którym przedstawił dane dotyczące obecności pestycydów w żywności, w krajach Unii Europejskiej.  W 96,1% próbek poziom pestycydów był poniżej dopuszczalnej normy, jednak w 3,9% był on przekroczony. Dopuszczalny poziom pestycydów jest określany na podstawie aktualnej wiedzy naukowej, ale możliwe, że przyszłe badania zweryfikują tę wiedzę. Wielu technologów uważa, że najbezpieczniej jest unikać żywności, w której stosowano chemiczne środki ochrony roślin.

W 2018 roku francuska instytucja badawcza L'Institut National De La Recherche Agronomique przedstawiła wyniki badań, które pokazały, że u osób regularnie jedzących żywność ekologiczną o 25 proc. zmniejsza się ryzyko zachorowania na nowotwory. O 34 % zmniejszyło się ryzyko wystąpienia raka piersi u kobiet w wieku menopauzalnym, a o 76 % mniejsze było ryzyko zachorowania na chłoniaka. Osoby, które regularnie jedzą żywność ekologiczną, dbają o swoje zdrowie mają mniejszą nadwagę, a tym samym rzadziej zapadają na choroby układu krążenia.

Regularne jedzenie żywności ekologicznej zmniejsza ryzyko wystąpienia schorzeń dietozależnych i neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona czy Alzheimera– wyjawiła agencji informacyjnej Newseria Biznes prof. Ewa Rembiałkowska z Zakładu Żywności Ekologicznej na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, SGGW. Przyznała, że konieczne są dalsze badania na ten temat.

Przy produkcji składników, które zawierają słodycze Super Krówki, nie stosowano pestycydów. A jakim kontrolom zostały poddane nasze produkty – o tym w kolejnym tekście.

 

superfudgio żywność ekologiczna

Podobał ci się ten wpis? Podaj go dalej 

Sharing is caring

NEWSLETTER

Bądźmy w kontakcie. Otrzymuj rabaty i info o nowościach.
ADRES:
Me Gusto Sp. z o.o.
ul. Bałtycka 4A/3,
81-707 Sopot, Polska

BIURO:
ul. Loteryjki 46D,
01-937 Warszawa, Polska

Founder/CEO:
Iwona Kasica
mail: iwona.kasica@megusto.com.pl
KONTAKT:

Dział handlowy – Polska:
Sylwia Lewandowska
mail: sylwia.lewandowska@megusto.com.pl
tel.: +48 533 373 706

Dział eksportu:
Ewa Bartnicka:
mail: ewa.wilusz@megusto.com.pl
tel: +48 533 332 961

Paulina Policewicz:
mail: paulina.policewicz@megusto.com.pl
tel: +48 794 440 706

Logistyka:
Ewa Kryszkiewicz
mail: ewa.kryszkiewicz@megusto.com.pl
tel: +48 533 322 028

E-Shop:
mail: kontakt@superfudgio.com
tel. +48 690 105 333
Me gusto Sp. z o.o., Bałtycka 4 a m. 3, 81-707 Sopot, Poland, NIP: 5252605509, KRS 536651, Regon 360465289,
Kapitał zakładowy: 12 255 000 zł

EKOLOGICZNE SŁODYCZE

Nasza przygoda zaczęła się w roku 2017, kiedy światło dzienne ujrzały pierwsze wegańskie i ekologiczne krówki o smaku toffi i kakao.
Szturmem zdobyły serca konsumentów, a my stworzyliśmy kolejne smaki, których obecnie jest 10.
Wegańskie, oparte na mleku kokosowym i cukrze kokosowym, bez glutenu i na składnikach pochodzących wyłącznie z upraw ekologicznych.
Copyright © Me Gusto  Polityka Prywatności
Powered by
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram