Żywność ekologiczna jako profilaktyka przeciwrakowa?
to nie kwestia mody, tylko większej świadomości konsumentów. Przy jej produkcji zabronione jest stosowanie pestycydów chemicznych, można jedynie wykorzystać środki pochodzenia roślinnego, takie jak oleje eteryczne, wyciągi roślinne czy preparaty na bazie mikroorganizmów.
Przyjrzyjmy się żywności konwencjonalnej. W 2021 roku Europejski Urząd do Spraw Jakości Żywności (EFSA, ang. European Food Safety Authority) wydał raport, w którym przedstawił dane dotyczące obecności pestycydów w żywności, w krajach Unii Europejskiej. W 96,1% próbek poziom pestycydów był poniżej dopuszczalnej normy, jednak w 3,9% był on przekroczony. Dopuszczalny poziom pestycydów jest określany na podstawie aktualnej wiedzy naukowej, ale możliwe, że przyszłe badania zweryfikują tę wiedzę. Wielu technologów uważa, że najbezpieczniej jest unikać żywności, w której stosowano chemiczne środki ochrony roślin.
W 2018 roku francuska instytucja badawcza L'Institut National De La Recherche Agronomique przedstawiła wyniki badań, które pokazały, że u osób regularnie jedzących żywność ekologiczną o 25 proc. zmniejsza się ryzyko zachorowania na nowotwory. O 34 % zmniejszyło się ryzyko wystąpienia raka piersi u kobiet w wieku menopauzalnym, a o 76 % mniejsze było ryzyko zachorowania na chłoniaka. Osoby, które regularnie jedzą żywność ekologiczną, dbają o swoje zdrowie mają mniejszą nadwagę, a tym samym rzadziej zapadają na choroby układu krążenia.
– Regularne jedzenie żywności ekologicznej zmniejsza ryzyko wystąpienia schorzeń dietozależnych i neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona czy Alzheimera. – wyjawiła agencji informacyjnej Newseria Biznes prof. Ewa Rembiałkowska z Zakładu Żywności Ekologicznej na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, SGGW. Przyznała, że konieczne są dalsze badania na ten temat.
Przy produkcji składników, które zawierają słodycze Super Krówki, nie stosowano pestycydów. A jakim kontrolom zostały poddane nasze produkty – o tym w kolejnym tekście.