Udokumentowana jakość.
Naturalne, zdrowe, wysokiej jakości – tak producenci żywności reklamują swoje produkty. Często za tymi hasłami nie stoi nic. Tymczasem zielony eurolistek na opakowaniu to znak, że produkt ma dokumenty potwierdzające jego „ekologiczność”. Wykorzystywanie go bez odpowiednich certyfikatów naraziłoby producenta na wysokie kary.
Żeby jednak produkt mógł zostać oznaczony eurolistkiem musi przejść szereg kontroli. Kontrolowany jest każdy etap produkcji żywności ekologicznej – od gleby, upraw, wszystkie etapy przetwarzania i pakowania oraz magazynowania produktu. Kontrolami zajmują się niezależne ośrodki certyfikujące. Te z kolei nadzoruje Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Nad Inspekcją Jakości Handlowej dozór sprawuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Natomiast Polskie Centrum Akredytacji uwierzytelnia ośrodki certyfikujące.
Kontrola w każdym gospodarstwie ekologicznym odbywa się co najmniej raz w roku. Poza pełną kontrolą są też przeprowadzane kontrole wyrywkowe. W przypadku kontroli, która zakończy się wynikiem pozytywnym produkt otrzymuje protokół i certyfikat potwierdzający, że spełnia wszelki wymagania rolnictwa ekologicznego.
Wszystko to jest dość skomplikowane, ale prowadzi do prostej konkluzji – widząc zielony listek na produkcie mamy rzeczywiście pewność, że jest najwyższej jakości, a w jego wyprodukowanie włożono znacznie więcej pracy i wysiłku niż w produkt pochodzący z upraw konwencjonalnych.
Słodycze Super Krówki z dumą noszą znak zielonego listka. To, że mamy do niego prawo potwierdzają stosowne dokumenty i certyfikaty.