Naturalne barwniki w żywności

Kolory – wszyscy je lubimy.  Szczególnie dzieci lubią kolorowe płatki, żelki, posypki.

Jednak większość z kolorów, którymi koloryzowana jest nasza żywność nie pochodzi z natury. Często te barwniki to substancje chemiczne powodujące uczulenia lub pochodzące z produktów odzwierzęcych jak np. kolor czerwony, który pozyskiwany jest z insektów.

Jak zatem sprawić, żeby żywność ekologiczna była bardziej kolorowa i atrakcyjniejsza dla konsumentów – szczególnie dla dzieci?

W żywności ekologicznej niedopuszczalne jest stosowanie barwników syntetycznych, jedyna możliwość uatrakcyjnienia barwy produktów BIO to dodanie „naturalnych barwników” najczęściej w postaci tzw. żywności barwiącej.

Możliwości jest wiele:

  • aronia,
  • czerwony burak,
  • marchew,
  • spirulina
  • kurkuma.

super fudgio porady naturalne-barwniki w żywności - spirulina

 

Są to naturalne składniki posiadające właściwości barwiące, które planujemy wykorzystać przy nowej wersji naszych draży czekoladowych. Składniki te, jako że powstają z produktów rolnych posiadają również certyfikat ekologiczny, dzięki czemu możemy poprawić kolor naszych produktów bez zmniejszania zawartości składników ekologicznych w produkcie. Składniki te z reguły dają bardziej pastelowe i mniej nasycone kolory niż barwniki syntetyczne ale naszym zdaniem lepiej jeść naturalne niż chemiczne „kolory”.

 

super fudgio naturalne barwniki w żywności

 

Nie damy rady zrobić smerfowych draży, które ze względu na kolor pokochałyby Wasze dzieci – ale błękit brylantowy jest szkodliwy dla organizmu, może wywoływać astmępokrzywkękatar sienny i inne reakcje alergiczne.

Duża część syntetycznych barwników ma udowodniony negatywny wpływ na zdrowie – np. te należące do tzw, barwników z grupy Southampton. Nazwa pochodzi od badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Southampton i obejmuje 6 syntetycznych barwników (E124, E129, E110, E104, E102, E122). W badaniach udowodniono negatywny wpływ na zachowanie dzieci, które spożywały napoje z tym barwnikami. Dzieci te wykazywały się m.in. nadpobudliwością w mówieniu, nadpobudliwością ruchową, występowaniem syndromu ADHD, niepokojem i trudnością z koncentracją. Poza tym barwniki te mogą wykazywać działanie rakotwórcze po przekształceniu ich do amin aromatycznych w naszym ciele.

To chyba wystarczający powód, aby sięgać po naturalnie barwione produkty i nie ryzykować spożycia składników, które mogą negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie.

Nasze draże będą kolorowe, ale też bezpieczne dla ciebie i twojego dziecka.

To który kolor wybierasz?

Następny wpis

Podobał ci się ten wpis? Podaj go dalej

Sharing is caring

NEWSLETTER

Bądźmy w kontakcie. Otrzymuj rabaty i info o nowościach.
ADRES:
Me Gusto Sp. z o.o.
ul. Bałtycka 4A/3,
81-707 Sopot, Polska

BIURO:
ul. Loteryjki 46D,
01-937 Warszawa, Polska

Founder/CEO:
Iwona Kasica
mail: iwona.kasica@megusto.com.pl
KONTAKT:

Dział handlowy – Polska:
Sylwia Lewandowska
mail: sylwia.lewandowska@megusto.com.pl
tel.: +48 533 373 706

Dział eksportu:
Ewa Bartnicka:
mail: ewa.wilusz@megusto.com.pl
tel: +48 533 332 961

Paulina Policewicz:
mail: paulina.policewicz@megusto.com.pl
tel: +48 794 440 706

Logistyka:
Ewa Kryszkiewicz
mail: ewa.kryszkiewicz@megusto.com.pl
tel: +48 533 322 028

E-Shop:
mail: kontakt@superfudgio.com
tel. +48 690 105 333
Me gusto Sp. z o.o., Bałtycka 4 a m. 3, 81-707 Sopot, Poland, NIP: 5252605509, KRS 536651, Regon 360465289,
Kapitał zakładowy: 12 255 000 zł

EKOLOGICZNE SŁODYCZE

Nasza przygoda zaczęła się w roku 2017, kiedy światło dzienne ujrzały pierwsze wegańskie i ekologiczne krówki o smaku toffi i kakao.
Szturmem zdobyły serca konsumentów, a my stworzyliśmy kolejne smaki, których obecnie jest 10.
Wegańskie, oparte na mleku kokosowym i cukrze kokosowym, bez glutenu i na składnikach pochodzących wyłącznie z upraw ekologicznych.
Copyright © Me Gusto  Polityka Prywatności
Powered by
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram