Czym zastąpić cukier w „słodkiej” kuchni

Czym zastąpić cukier w codziennej diecie?

Gdy myślisz o czymś słodkim to pierwsze co przyjdzie ci na myśl to biały cukier,  ten ze sklepowej półki, pakowany w kilogramowe torebki lub w pudełku w kostkach. To nie słodki smak jest twoim wrogiem, ale ten biały koszmarny proszek ze sklepu.

"Cukier krzepi" niegdyś słynne hasło, które widniało na plakatach wielu sklepów. Dziś wiemy, że to nie prawda bo nadmiar cukru może prowadzić do:

 • zaburzenia prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego. Produkty o wysokiej zawartości cukrów prostych najczęściej zawierają małe ilości błonnika, przez co mogą wystąpić problemy z zaparciami.
 • zwiększenia masy ciała, co może prowadzić do nadwagi i otyłości
 • zaburzenia układu hormonalnego, wahania poziomu glukozy i insuliny
 • nadmiar cukru prostego w diecie zwiększa ryzyko insulinooporności i cukrzycy typu II
 • cukier biały wpływa także na wygląd skóry. Spożywanie w nadmiarze słodyczy może powodować zatrzymywanie się wody w organizmie, co z kolei prowadzi do powstawania cellulitu wodnego
 • nadmiar cukru w diecie powoduje także problemy stomatologiczne. Zwykły cukier uszkadza szkliwo nazębne i zwiększa ryzyko próchnicy.
 • podrażnienie śluzówki żołądka – nadmierna kwasowość, nadprodukcję kwasu żołądkowego = wrzody
 • niszczenia błony śluzowej jelit, zaburzenia równowagi fizjologicznej flory bakteryjnej = grzybica układu pokarmowego.


Cukier bywa ukryty w różnych produktach spożywczych. Nawet jeśli nie jesz za dużo słodyczy i rezygnujesz ze słodzenia herbaty, możesz dostarczać cukier innymi sposobami. Syrop glukozowo-fruktozowy to składnik wielu napojów, a sacharozę możesz znaleźć nawet w wędlinach. Dlatego tak ważne jest czytanie etykiet artykułów spożywczych podczas robienia zakupów i stosowanie w kuchni zdrowszych zamienników cukru.  Czy chcąc być zdrowym, trzeba całkowicie zrezygnować ze słodkiego smaku? Nie, nie trzeba. Warto jednak wiedzieć, czym zastąpić cukier w codziennej diecie. Na rynku dostępnych jest sporo zamienników cukru, które możemy włączyć do diety, nie obawiając się o zdrowie i rozkoszując się słodkim smakiem.

 

Czym zastąpić cukier? Lista zdrowych zamienników cukru

 • Proszek z Agawy:

Możemy przyznać, że to nasz ulubiony zamiennik cukru.  Ma niski indeks glikemiczny  Jego smak jest o wiele słodszy od cukru – dlatego jego niewielka ilość potrafi nieźle osłodzić nasze krówki ciągutki. Zawiera inulinę - naturalny prebiotyk, który usprawnia działanie przewodu pokarmowego.

 • Erytrol

Naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80% sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. To też (0 kcal) i zerowy indeks glikemiczny. Słodzik też ogranicza rozwój próchnicy zębów, ponieważ hamuje proces fermentacji niektórych cukrów w jamie ustnej – zobacz jak fajnie smakuje w naszych kruchych wafelkach bez cukru.

 • Daktyle

Tego smaku nie da się porównać z żadnym innym – z nadzieniem orzechowo-kakaowym smakują wybornie. Pełne witamin i mikroelementów wspierające pracę układu sercowo-naczyniowego i układu pokarmowego. Energia i brak stresuDużo błonnika. Jeśli zastanawiasz się czym zastąpić cukier, to przekąska z daktyla powinna rozwiązać problem.

 • Cukier kokosowy:

Lekko karmelowy smak. Nierafinowany produkt. Tradycyjnie wytwarzany. Bez żadnych dodatków, niebielony. Niski Indeks glikemiczny. Najbardziej odżywczy cukier ze wszystkich naturalnych słodzików. Źródło wielu cennych substancji. Długotrwałe źródło energii.

 • Cukier trzcinowy:

Produkt nierafinowany. Zawiera w swoim składzie składniki mineralne, takie jak: żelazo, magnez, potas i wapń. Idealnie łączy się z Czekoladą w przeciwieństwie do rafinowanego białego cukru.


Naturalne cukry są obecne w niemal całej żywności. Wiedząc czym zastąpić cukier w codziennej diecie, na pewno od dziś sięgniesz po jego zdrowsze zamienniki. 
Są one źródłem ważnych dla składników odżywczych, zawierają witaminy, minerały, białko lub błonnik oraz inne związki roślinne. Czy da się jeść słodko, ale zdrowo z naszymi słodyczami DA SIĘ. W Naszych słodyczach zamieniliśmy biały cukier na inne zdrowsze zamienniki – dzięki czemu spokojnie możesz sięgać po ulubione słodycze z dzieciństwa (jak np. nasze krówki)

To Jak skusisz się na coś słodkiego? 

Podobał ci się ten wpis? Podaj go dalej

Sharing is caring

To również może ci się spodobać

NEWSLETTER

Bądźmy w kontakcie. Otrzymuj rabaty i info o nowościach.
ADRES:
Me Gusto Sp. z o.o.
ul. Bałtycka 4A/3,
81-707 Sopot, Polska

BIURO:
ul. Loteryjki 46D,
01-937 Warszawa, Polska

Founder/CEO:
Iwona Kasica
mail: iwona.kasica@megusto.com.pl
KONTAKT:

Dział handlowy – Polska:
Sylwia Lewandowska
mail: sylwia.lewandowska@megusto.com.pl
tel.: +48 533 373 706

Dział eksportu:
Ewa Bartnicka:
mail: ewa.wilusz@megusto.com.pl
tel: +48 533 332 961

Paulina Policewicz:
mail: paulina.policewicz@megusto.com.pl
tel: +48 794 440 706

Logistyka:
Ewa Kryszkiewicz
mail: ewa.kryszkiewicz@megusto.com.pl
tel: +48 533 322 028

E-Shop:
mail: kontakt@superfudgio.com
tel. +48 690 105 333
Me gusto Sp. z o.o., Bałtycka 4 a m. 3, 81-707 Sopot, Poland, NIP: 5252605509, KRS 536651, Regon 360465289,
Kapitał zakładowy: 12 255 000 zł

EKOLOGICZNE SŁODYCZE

Nasza przygoda zaczęła się w roku 2017, kiedy światło dzienne ujrzały pierwsze wegańskie i ekologiczne krówki o smaku toffi i kakao.
Szturmem zdobyły serca konsumentów, a my stworzyliśmy kolejne smaki, których obecnie jest 10.
Wegańskie, oparte na mleku kokosowym i cukrze kokosowym, bez glutenu i na składnikach pochodzących wyłącznie z upraw ekologicznych.
Copyright © Me Gusto  Polityka Prywatności
Powered by
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram