Co jeść przy nietolerancji laktozy?

Nietolerancje pokarmowe, objawiające się nieprawidłową reakcją organizmu na określone produkty spożywcze, to powszechny problem, który dotyka około 30% populacji całego świata.
Jednym z najczęściej występujących zaburzeń tego typu jest nietolerancja laktozy, czyli nadwrażliwość na cukier mlekowy. Co jeść przy nietolerancji laktozy? Postaramy się odpowiedzieć na wasze pytania.

Czym jest i jak objawia się nietolerancja laktozy?

Laktoza to cukier znajdujący się w mleku praktycznie wszystkich ssaków. Za jej trawienie odpowiada enzym zwany laktazą, wytwarzany w jelicie cienkim – jego zadaniem jest hydroliza, czyli rozkład laktozy na cukry proste: glukozę i galaktozę. Jeśli laktaza sobie z tym nie radzi, laktoza odkłada się w organizmie i zaczynają pojawiać się nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego:

- bóle brzucha,
- wzdęcia,
- biegunki,
- nudności.

Nietolerancja laktozy może być wrodzona (uwarunkowana genetycznie) lub nabyta (wykształcona z wiekiem, najczęściej na skutek choroby). W obu przypadkach wymaga stosowania restrykcyjnej diety eliminacyjnej, polegającej na całkowitym wykluczeniu z jadłospisu mleka i jego przetworów – tylko w ten sposób można skutecznie pozbyć się wspomnianych wcześniej uciążliwych objawów.

Co jeść przy nietolerancji laktozy?

Co jeść przy nietolerancji laktozy? Dieta musi być pozbawiona zarówno mleka krowiego, jak i koziego oraz owczego (dotyczy to również mleka w proszku), a także produktów mlecznych, w tym serwatek, maślanek, kefirów i jogurtów. 100 gramów każdego z tych produktów zawiera aż 4 – 5 gramów laktozy. Sery typu gouda, cheddar, brie czy parmezan zawierają jej trochę mniej, bo tylko 0,1 – 1 g na 100 g, podobnie jak masło (0,1 g), dlatego niektóre osoby cierpiące na nietolerancję laktozy mogą po nie sięgać w małych ilościach. W wielu przypadkach jednak nawet tak niewielka ilość laktozy to wciąż za dużo – wtedy z tych produktów też trzeba całkowicie zrezygnować.

Należy przy tym pamiętać, że produkty mleczne, poza laktozą, posiadają w swoim składzie również wiele cennych dla ludzkiego organizmu minerałów, między innymi wapń, potas, fosfor i magnez. Naturalną konsekwencją ich wykluczenia z diety musi być więc większe spożycie nasion roślin strączkowych, takich jak soja, fasola, bób czy ciecierzyca, oraz owoców, takich jak banany, śliwki, wiśnie i pomarańcze – zapewnią one niezbędną dawkę tych brakujących elementów.

Słodycze a nietolerancja laktozy 

Mleko i produkty mleczne stanowią jeden z głównych składników wielu tradycyjnych słodyczy, w tym tak uwielbianej przez wszystkich czekolady, słynnych krówek oraz bitej śmietany i lodów. Czy to oznacza, że trzeba zrezygnować z tych łakoci? Niekoniecznie. Branża spożywcza cały czas się rozwija i stara się coraz bardziej wychodzić naprzeciw potrzebom konsumentów cierpiących na alergie pokarmowe, dlatego niektórzy producenci słodyczy wprowadzają do swojej oferty słodkie produkty bez laktozy, których skład pozbawiony jest nabiału.

W naszym sklepie też można znaleźć takie produkty bez laktozy. Należą do nich chociażby ekologiczne krówki bezmleczne.  W naszej ofercie znajdziecie je w wielu smakach:

Typowe mleko i jego pochodne zastępuje w nich mleko roślinne, które w ogóle nie zawiera laktozy. Dzięki niemu takie cukierki są zdrowe dla każdego, nawet osób cierpiących na nietolerancję laktozy, a przy tym ich smak nie odbiega w najmniejszym stopniu od tego charakterystycznego, słodkiego smaku, z którego znane są ich tradycyjne odpowiedniki.

Co jeść przy nietolerancji laktozy?

Podobał ci się ten wpis? Podaj go dalej

Sharing is caring

NEWSLETTER

Bądźmy w kontakcie. Otrzymuj rabaty i info o nowościach.
ADRES:
Me Gusto Sp. z o.o.
ul. Bałtycka 4A/3,
81-707 Sopot, Polska

BIURO:
ul. Loteryjki 46D,
01-937 Warszawa, Polska

Founder/CEO:
Iwona Kasica
mail: iwona.kasica@megusto.com.pl
KONTAKT:

Dział handlowy – Polska:
Sylwia Lewandowska
mail: sylwia.lewandowska@megusto.com.pl
tel.: +48 533 373 706

Dział eksportu:
Ewa Bartnicka:
mail: ewa.wilusz@megusto.com.pl
tel: +48 533 332 961

Paulina Policewicz:
mail: paulina.policewicz@megusto.com.pl
tel: +48 794 440 706

Logistyka:
Ewa Kryszkiewicz
mail: ewa.kryszkiewicz@megusto.com.pl
tel: +48 533 322 028

E-Shop:
mail: kontakt@superfudgio.com
tel. +48 690 105 333
Me gusto Sp. z o.o., Bałtycka 4 a m. 3, 81-707 Sopot, Poland, NIP: 5252605509, KRS 536651, Regon 360465289,
Kapitał zakładowy: 12 255 000 zł

EKOLOGICZNE SŁODYCZE

Nasza przygoda zaczęła się w roku 2017, kiedy światło dzienne ujrzały pierwsze wegańskie i ekologiczne krówki o smaku toffi i kakao.
Szturmem zdobyły serca konsumentów, a my stworzyliśmy kolejne smaki, których obecnie jest 10.
Wegańskie, oparte na mleku kokosowym i cukrze kokosowym, bez glutenu i na składnikach pochodzących wyłącznie z upraw ekologicznych.
Copyright © Me Gusto  Polityka Prywatności
Powered by
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram