Co jeść przy nietolerancji laktozy?

Nietolerancje pokarmowe, objawiające się nieprawidłową reakcją organizmu na określone produkty spożywcze, to powszechny problem, który dotyka około 30% populacji całego świata.
Jednym z najczęściej występujących zaburzeń tego typu jest nietolerancja laktozy, czyli nadwrażliwość na cukier mlekowy. Co jeść przy nietolerancji laktozy? Postaramy się odpowiedzieć na wasze pytania.
Czym jest i jak objawia się nietolerancja laktozy?
Laktoza to cukier znajdujący się w mleku praktycznie wszystkich ssaków. Za jej trawienie odpowiada enzym zwany laktazą, wytwarzany w jelicie cienkim – jego zadaniem jest hydroliza, czyli rozkład laktozy na cukry proste: glukozę i galaktozę. Jeśli laktaza sobie z tym nie radzi, laktoza odkłada się w organizmie i zaczynają pojawiać się nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego:
- bóle brzucha,
- wzdęcia,
- biegunki,
- nudności.
Nietolerancja laktozy może być wrodzona (uwarunkowana genetycznie) lub nabyta (wykształcona z wiekiem, najczęściej na skutek choroby). W obu przypadkach wymaga stosowania restrykcyjnej diety eliminacyjnej, polegającej na całkowitym wykluczeniu z jadłospisu mleka i jego przetworów – tylko w ten sposób można skutecznie pozbyć się wspomnianych wcześniej uciążliwych objawów.
Co jeść przy nietolerancji laktozy?
Co jeść przy nietolerancji laktozy? Dieta musi być pozbawiona zarówno mleka krowiego, jak i koziego oraz owczego (dotyczy to również mleka w proszku), a także produktów mlecznych, w tym serwatek, maślanek, kefirów i jogurtów. 100 gramów każdego z tych produktów zawiera aż 4 – 5 gramów laktozy. Sery typu gouda, cheddar, brie czy parmezan zawierają jej trochę mniej, bo tylko 0,1 – 1 g na 100 g, podobnie jak masło (0,1 g), dlatego niektóre osoby cierpiące na nietolerancję laktozy mogą po nie sięgać w małych ilościach. W wielu przypadkach jednak nawet tak niewielka ilość laktozy to wciąż za dużo – wtedy z tych produktów też trzeba całkowicie zrezygnować.
Należy przy tym pamiętać, że produkty mleczne, poza laktozą, posiadają w swoim składzie również wiele cennych dla ludzkiego organizmu minerałów, między innymi wapń, potas, fosfor i magnez. Naturalną konsekwencją ich wykluczenia z diety musi być więc większe spożycie nasion roślin strączkowych, takich jak soja, fasola, bób czy ciecierzyca, oraz owoców, takich jak banany, śliwki, wiśnie i pomarańcze – zapewnią one niezbędną dawkę tych brakujących elementów.
Słodycze a nietolerancja laktozy
Mleko i produkty mleczne stanowią jeden z głównych składników wielu tradycyjnych słodyczy, w tym tak uwielbianej przez wszystkich czekolady, słynnych krówek oraz bitej śmietany i lodów. Czy to oznacza, że trzeba zrezygnować z tych łakoci? Niekoniecznie. Branża spożywcza cały czas się rozwija i stara się coraz bardziej wychodzić naprzeciw potrzebom konsumentów cierpiących na alergie pokarmowe, dlatego niektórzy producenci słodyczy wprowadzają do swojej oferty słodkie produkty bez laktozy, których skład pozbawiony jest nabiału.
W naszym sklepie też można znaleźć takie produkty bez laktozy. Należą do nich chociażby ekologiczne krówki bezmleczne. W naszej ofercie znajdziecie je w wielu smakach:
- ekologiczne bezmleczne krówki o smaku toffi
- ekologiczne bezmleczne krówki kakaowe
- ekologiczne bezmleczne krówki kokosowe
- ekologiczne bezmleczne krówki bananowe
- ekologiczne bezmleczne krówki truskawkowe
- ekologiczne bezmleczne krówki naturalnie słodzone agawa & daktyl
- ekologiczne bezmleczne krówki naturalnie słodzone agawa & limonka
Typowe mleko i jego pochodne zastępuje w nich mleko roślinne, które w ogóle nie zawiera laktozy. Dzięki niemu takie cukierki są zdrowe dla każdego, nawet osób cierpiących na nietolerancję laktozy, a przy tym ich smak nie odbiega w najmniejszym stopniu od tego charakterystycznego, słodkiego smaku, z którego znane są ich tradycyjne odpowiedniki.